Новини

Головна » Новини   

14 травня - День пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни.

У роки Другої світової війни багато українців рятували євреїв, своїх знайомих, сусідів чи й сторонніх, від концтаборів і смерті, хоча за це нацисти жорстоко карали, також і смертю.

 Держава Ізраїль вшановує таких людей почесним званням «Праведник народів світу». Станом на 1 січня 2020 року, коли державний ізраїльський Центр пам’яті жертв Голокосту в світі «Яд ва-Шем» оновлював свою статистику, в переліку вдостоєних цього звання з України їх 2659 – це четверта найбільша кількість за країнами світу. Присвоєння цього звання мешканцям України відбувалися і після цієї дати.

Водночас у центрі наголошують, що ця статистика не вказує на фактичну кількість людей, які рятували євреїв, і цей список в жодному разі не показує реальну допомогу у Другій світовій. Часто про такі випадки у центрі просто не дізнаються, бо євреї, що вижили, не завжди могли розповісти про надану їм допомогу, наприклад, через те, що не знали про таку програму, або жили у Східній Європі за Залізною завісою, інформує «Радіо Свобода».

Присвоєння цього почесного звання обставлене низкою умов, тому реальне число мешканців України, які рятували євреїв від Голокосту, є очевидно більшим; також, імовірно, не про всіх таких людей відомо на цей час. Одним із найвідоміших прикладів відмови в наданні цього звання є митрополит Української греко-католицької церкви Андрей Шептицький. Попри численні задокументовані факти порятунку ним чи за його сприяння євреїв, його в Ізраїлі звинувачують нібито в «співпраці з нацистами», хоча доказів цим твердженням немає. «Яд ва-Шем» також відхиляє й прохання українських єврейських об’єднань визнати за Шептицьким це звання.

До слова, 14 травня – це день, коли у 1948 році в Палестині було проголошено незалежність Ізраїлю як єврейської держави.22.03.2021 | Aдмін

Вернутись назад